czwartek, 28 listopada 2019

Chłopiec z latawcem - 2007


Na wstępie należy napisać, że jest książka, którą napisał Khaled Hosseini. Warto sięgnąć po inne książki tego autora Tysiąc wspaniałych słońc i I góry odpowiedziały echem. Dobrze, że czasami kręcona są adaptacje powieści, bo i niestety nie ma czasami czasu na przeczytanie tylu wspaniałych książek.
Film oczywiście warto obejrzeć, książka na pewno jest lepsza. Niestety nie da rady wszystkiego opowiedzieć obrazem i odwrotnie. Książka nie ukaże obrazów i trzeba mieć wyobraźnię.
Amir, syn bogatego człowieka bawi się z synem służącego Hasanem. Razem są wszędzie. Puszczają latawce, bawią się a dodatkowo Hasan broni zawsze słabszego Amira przed starszymi chłopcami. Pewnego razu Hasan zostaje zgwałcony przez bandę miejscowych chłopców. Widzi to Amir, lecz nie pomaga koledze. Doprowadza jeszcze do zwolnienia ze służby Hasana jego i ojca. Następuje inwazja ZSRR na Afganistan i wielu ludzi emigruje. Robi to też Amir wraz z ojcem. Osiedlają się w USA. Amir zostaje pisarzem a w Afganistanie władzę obejmują religijni Talibowie. Pewnego dnia do Amira dzwoni przyjaciel ojca z dawnych lat i twierdzi, że Amir musi przylecieć do niego, gdyż ma dla niego pewną wiadomość – tajemnicę, której nie ujawnił mu jego ojciec za życia. Zaczyna się wędrówka Amira, który musi zmierzyć się z przeszłością i swoimi winami.Warto zwrócić uwagę na drogę w Afganistanie, bo jest to super asfaltówa. Od razu widać, że film kręcono gdzie indziej. Śmiesznie to wygląda.

Ocena 7,5
Warto obejrzeć

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz